Chat Nedir ?

Artık sanal’ın hızla ilerlemesinden sonra insanlar sanal sitelerde chat yapmaya başladı ve bunun adınada chat denmektedir. Bilgisayar ve Mobil uygulamalar ile Internet protoköllerine bağlanılıp Takma isim yazıp bağlanılan ortamlarda edilen sohbetlere Chat denir. Yazılı Sohbet odalarına bağlanıp dünyanın her hangi bir yerinden katılan kullanıcılar ile sohbet etmeyede chatleşme denmektedir. Çevrimiçi olarak sohbet edilen  günlük konulardan bahsedilen veya özel sohbet edilebilen veya özel sohbet kanallarında genel sohbet edilen ortamlarada Chat Kanalları denmektedir.

Chat Nasıl Yapılır ?

Chat yapmak için mutlaka 3 gereksinime ihtiyacınız vardır bunlar sırası ile Mobil Cihazlar, Masaüstü Bilgisayarlar, ve mIRC Sohbet Programı olarak 3 farklı alternatif olarak chat yapabilirsiniz. Elbette bunların en başında mutlaka bağımsız veya Wifi olarak adlandırdığımız bir Internet’e ihtiyaç vardır.

1 – Masaüstü Chat Odaları

Ardından Dünyanın ve Türkiyenin en çok ziyaret edilen arama motoru olan web sitesi google’a giriş yaptıktan sonra aramak istediğimiz hedef kelime olan chat yazıp aratarak ilk sayfada çıkan siteleri ziyaret edebilirsiniz. Veya dilerseniz chat kelimelerini türetebilirsiniz örnek ; chat odaları, chat kanalları, chat siteleri vb gibi Ardından web sitesine giriş yaptıktan sonra, bir Nickname ( Rumuz ) seçerek chat odalarına bağlanabilirsiniz. Ardından sistem sizi otomatik olarak chat odalarına yönlendirecektir. Tüm Chat sitelerinde Genel ahlak kuralları geçerlidir. Nick Seçiminde Genel sohbetler’de ahlak kuralları geçerlidir. Kurallara uymayanlar Chat odalarından uzaklaştırılır. Masaüstü destekli chat yaparken yani bilgisayardan chat odalarına katılırken Online Radyo dinleyebilir, veya Oyun Eğlence odaları olarak tabir edilen soru-cevap odalarında bilgi yarışmalarına katılabilir Eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Chat Odalarında Genel ve Özel sohbet imkanı

Bağlandığınız chat odalarında genel chat odaları ve özel chat kanalları mevcuttur. İsterseniz genel olarak tabir edilen salon odalarında tüm herkes ile sohbet edebilirsiniz dilerseniz Özel rumuzları seçerek özel chat konuşmalarını yapabilirsiniz. Bağlı olduğunuz chat sayfasında /query nick komutunu uygulayarak özel chat penceresi açabilir veya Mause yardımı ile Nick tablosu kısmında Nick’in üzerine sağ tıklayarak Özel Sohbet Başlat sekmesine tıklayarak özel chat penceresi açabilirsiniz.

Özel Chat Komutları 

/ignore Nick – Belirlenen Rumuzun özele yazmasını engelleme

/silence +  Chat odalarında Özelinize hiç kimse yazamaz

/mode nick +R Chat odalarında sadece rumuzu kayıtlı kişiler size mesaj atabilir.

Dilerseniz Chat sayfalarına bağlandıktan sonra Özel Chat odaları açabilirsiniz. Bunun için Rumuzunuzun mutlaka kayıtlı olması gerekmektedir ( /ns register şifre e-mail ) komutu ile nickinizi kaydedebilirsiniz. Ardından boşta daha önceden kayıt edilmemiş bir kanal ismi seçerek Örnek #Chat25 kanalına ilk giriş yaparak /cs register #chat25 şifre ve açıklama şeklinde komutu uygulayarak chat odasını kayıt edebilir özel bir chat kanalına sahip olabilirsiniz. Chat odalarında özel kanalınızda Operatör ekleyebilir dilediğiniz kişileri kanalınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Özel Chat Odaları Komutları 

Chat Kanalı Kaydetme komutu : /cs register #kanal şifre açıklama

Chat Kanalına Operatör Ekleme komutu : /cs register #kanal access add nick seviye

Chat Kanalım herkes tarafından gözükmesin : #/cs register #kanal mlock +p

Chat Kanalıma sadece davet ettiklerim girebilsin : /cs register #kanal +

2 – Mobil Chat

İsminden de anlaşılacağı üzere Mobil taşınabilir demek anlamına gelmektedir. Artık Teknolojinin gelişmesi hasebiyle cep telefonlarından tüm Internet sitelerine giriş mümkündür. Cep telefonlarınızdan yine yukarıdaki gibi isterseniz arama motoruna chat odaları, mobil chat, chat sayfaları gibi arama öbeklerini yazarak Rumuz belirleyip chat odalarına katılabilirsiniz. Online Radyo ve Soru-cevap kanallarında da eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Özel sohbetler edebilir Özel Chat kanalı oluşturabilir tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz.

3 – Internet Relay Chat Chat Odaları

Sohbet sitelerinin genel amaçları Internet Relay Chat dediğimiz IRC protokol sisteminde kullanıcılarını bir araya getirerek kullanıcılarının chat yapmasını sağlamaktadırlar. IRC Sohbet Nedir IRC Sohbet nasıl yapılır hakkında bilgi almak için buradaki makaleye göz atabilirsiniz.

Tamamen ücretsiz bir protokol olan IRC üzerinden insanlar birbirleri ile tanışabilir sohbet edebilirler. IRC üzerinden Nick Rumuz kayıtları yapılabilir, Nick değiştirme ve IRC komutları gibi istemcilerde kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. IRC Chat odalarında Özel yazı tipleriSmileyler, Kullanıcılara özel yazı renkleri ilede kullanıcılarına daha rahat chat yapabilme imkanı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Nick Kayıt penceresi, Özel farklı bir kanallar listesi, Özel Mesajları açma kapatma gibi tüm ayrıcalıklar sayesinde IRC sohbet diğer sürümlere nazaran daha kolay ve basit bir kullanıma sahiptir.

Chat Odaları ücretli mi ?

Türkiyede ki tüm web chat dediğimiz web tabanlı tüm chat odaları ücretsiz olarak hizmet sağlamaktadır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konu şu, eğer chat odaları değilde bir arkadaşlık sitesine giriş yaptıysanız mutlaka sizden belirli bir ücret talep ederler. Bahsi geçen web sitelerinde tamamen tüm kullanıcılarla mesajlaşmak için sizi ödeme sayfasına yönlendirirler bu tarz arkadaşlık siteleri nasıl işler neler yapmanız gerekiyor diye buradaki başlığı incelemenizde fayda var.

Biz tüm yazılarımızda belirtiyoruz, maksat eğer keyifli bir chat ortamı oluşturmak ise mutlaka bunu ücretsiz sağlamak veya ücretsiz sağlanan sitelere yönlendirmekten tarafız. Ücretli hemde sanal chat ve sohbet’lerin kullanıcıları sadece yanıltmaya yönelik olduğunu düşündüğümüz için kendimiz bilgi ve birikimlerimizden yola çıkarak Sohbetodalari25.com Chat odalarını kurduk hemde ücretsiz. Dilerseniz sizlerde Chat sitemizde dilediğinizce chat yapabilir Bayan Chat arkadaşları edinebilirsiniz.

Chat yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar

Reel’de yani gerçek hayatta olduğu gibi sanal’da da bir çok konu suistimel’e çok açıktır. Bu yüzden siz değerli chat severleri bu konuda uyarmak isteriz. Bağlandığınız her hangi chat odalarında kesinlikle gerçek bilgileriniz olan İsim/Ad/Soyad/Cep Telefonu/Yaşadığınız Şehir gibi özel bilgilerinizi kesinlikle karşınızdakiler ile paylaşmayınız.

Yine sizlerden chat odalarında ücret karşılığı site yönetici, kanal satışı, oda satışı gibi satışlarda ücret isteyenlere itibar etmeyiniz. Bu mesajlarla karşılaştığınızda bağlı olduğunuz chat sitesindeki yöneticilere durumu bildirmenizde fayda var.

  • Küfürlü Konuşmalardan uzak durun
  • Kötü Nick ( Rumuz seçimlerinden uzak durun )
  • Flood / Tekrar aynı mesajları göndermeyin
  • Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız

Chat yaparken sistem gereksinimleri nelerdir ?

Bilgisayar ve Mobil uyumlu chat sitelerine giriş yapmak için herhangi bir gereksinime gerek yoktur. Çalışan bilgisayarlarınızdan veya mobil cep telefonlarınızdan tüm chat sitelerine giriş yapabilirsiniz. Bunun için özel bir ayrıcalıklı bilgisayara veya telefona ihtiyaç duyulmamaktadır.

Chat’ın ilk tarihi

Chat’ın buluş tarihi ilk olarak 1973‘e dayanmaktadır. İlk Chat 6 kanallıydı her kanalda 5 kişinin anlık yazışabildiği bir uygulamaydı ardından IRC’ ve mIRC Script ile entegreli olarak kullanıcılara sunuldu.  Daha sonra insanların daha yoğun kullanması ile birlikte Popüleritisi arttı ve herkes tarafından kullanılan bir platform olarak kullanılmaya başlandı

Chat Yapmanın Avantajları

Chat yapmayı bir nevi reel bir iş olarak görebilirsiniz. Yani nasıl gerçek hayatta farklı kişileri tanıyorsak veya tanışmaya çalışıyorsak sanal olarak ta chat yapmayı bu şekilde kısacası sizlere ifade edebiliriz. Farklı kültürlerden ve kimliklerden insanları tanımak için sanal olarak mutlaka chat sitelerinden birisine giriş yapıp tanışmamız gerekmektedir.

Özellikle gerçek hayatta arkadaş bulmakta zorlanan kişi veya kişiler için chat yapmak çok güzel bir avantajdır. Örneğin gerçek hayatta eğer sohbet etmekte zorlanıyorsanız kendinizi ifade etmekte zorlanıyor iseniz sanal’da bilgisayar başında veya Mobil Chat sitelerinde kendinizi daha rahat hissedebilir ve kolaylıkla rahatlıkla kendinizi ifade edebilirsiniz. Ayrıca web sitemizde sizlerin daha rahat chat yapabilmesi için Mobil / Masaüstü / ve Chat Programı olarak 3 farklı şekilde chat yapabilmeniz mümkündür. Şimdi sizlere kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

Chat’ın hızla yayılması ve Chat efsaneleri

Artık insanların birbirleri ile rastgele sohbet edebilmesi için en yoğun şekilde kullanılan bir platform olduktan sonra hızla yayılmaya başlandı, ICQ, IRC, Messenger gibi dünya devleri programlarını hızla geliştirirken insanlarda Chat odalarında eğlenceli vakitler geçirmeye başlamıştı bile gelin birazda o programları yorumlayalım

ICQ Chat 

1995 li yıllarda dünyamızda yer edinen ICQ o yıllarda hızla yayılmaya başlamıştı. Türkçe manası Seni arıyorum diye bilinmekteydi. İsminden de belli olduğu üzere amaç sadece çevrimiçi kullanıcıları bir araya getirip Chat yapmalarını sağlamaktı. Yoğun bir şekilde kullanılan ICQ dünyada bilinen bir çok dil tarafından desteklenmekte ve aşırı bir chat kitlesini oluşturmaktaydı. Fakat 2010’lu yılların sonlarına doğru artık bu efsaneliğini kaybetmeye yüz tutmuş bir hale gelmiştir. Artık insanlar en çok Chat ortamlarını IRC tabanlı web destekli yazılı ortamlarda daha yaygın görülmeye başlamıştır.

Messenger

Halen günümüze kadar kullanılan uzun yıllar 7’den 70’e en yaygın Chat platformu olan Messenger neredeseye Online Çevrimiçi Sohbet platformlarının atası olarak kabul edilmektedir. Bünyesinde sadece yazılı chat yapmaktan ziyade görüntülü ve resimli sohbet imkanıda sağlamaktaydı. Ayrıca Messenger Ana temasında Chat sitesinin yanı sıra Portal ve arama motoru olarakta kullanıcılarına hizmet sağlamayı başarmıştır. Dünyanın hemen hemen bütün dillerine hitap eden bu platform halen günümüzde en yaygın Uygulama ve web sitesi olarak bilinmektedir.

IRC Chat

1998’li yıllarda Jarkko Oikarinen tarafından bulunan anlık yazışmalı Chat platformu olan IRC halen tazeliğini günümüze kadar sağlamaktadır. Web sohbet’i IRC ile buluşturan bu sistem sayesinde insanlar boş vakitlerinin bir çok saatlerini IRC Chat odalarında eğlenerek geçirmektedir. mIRC Script dediğimiz Masaüstü Sohbet programları ile entegreli çalışan bu sistem sayesinde Online Chat yapılabilir ve eğlenceli zamanlar geçirilebilir. Dilerseniz bu makalemizden IRC Sohbet Nedir, Nasıl yapılır sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Günümüzdeki en popüler Chat Siteleri

Günümüzde her ne kadar Google Chat aramalarında Chat sitesi olarak boy gösteren siteler olsada bir çoğu tamamen kullanıcıyı yanıltma amaçlı kurulan platformlardan başka birşey değildir. Google verilerine göre en çok ziyaret edilen Chat platformları şunlardır

Sohbetodalari25.Com

Türkiyenin en kaliteli yazışmalı Online Çevrimiçi Sohbet odaları olan web sitemiz sizler için dünyanın her yerinden katılımcı yazışmalı chat sohbet odaları olarak hizmet vermektedir. Bir çok alternatif Online Chat kanalları, Oyun kanalları, Canlı Radyolu sohbet hizmeti ile 7/24 Canlı Sohbet hizmeti sağlamaktadır.

Siberalem

En yaygın olarak ülkemizde bilinen ücretli ve ücretsiz olarak tamamen kişilerin seçimlerine göre belirlenmiş online chat yapabileceğiniz arkadaş bul ve resimli arkadaşlık sitesidir. Birçok filtreleme özelliği olan bu sitede size en yakın Kilometrelerde aynı bölgede ve yaş profil kriterlerine göre arkadaş bulma hizmeti sağlamaktadır.

AnkaraNET

Yine ülkemizde en yaygın olarak bilinen tamamen ücretsiz olarak kişilerin arkadaş bulmalarına yardımcı olmak için kurulan kapsamlı arkadaş bulma servisidir. Ücretsiz özel mesaj ve kişisel bilgilerini görüntüleyeceğiniz bu platformda online chat yapabilir kriterlerinize göre arkadaşlar bulabilirsiniz.

 

Categories:

Tags:

No responses yet

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir