IRC Sohbet Nedir

Sevgili Kullanıcılarımız bugün sizlere IRC Sohbet nedir IRC Sohbet Odalarına Nasıl bağlanılır bununla ilgili makalemizi sunacağız umuyoruz beğenirsiniz sizlerde aklınızda kalan soru/sorunları bizlere aşağıdaki yorum formunu doldurarak bildirebilirsiniz. IRC Nedir ? IRC’ın açılımı Internet Relay Chat anlamını taşımaktadır, Web tarayıcılardan katıldığımız sohbet’in diğer versiyonu olarak bilinmektedir. 1998 li yıllarda Jarkko Oikarinen tarafından geliştirilen bir Inter protokolüdür. İnsanların birbirleri ile sohbet edebilmesi için ayarlanan bu Protoköl günümüze kadar ülkemizde ve diğer bir çok ülkede popüleritesini kaybetmemiş ve gün geçtikçede yaygınlaşan bir Çevrimiçi Sohbet seçeneğidir.

IRC Sohbetin Avantajları

İki Kişi tarafından Özel Sohbet edilebilir

IRC Sohbet odalarına bağlandıktan sonra kişiler özel sohbetler edebilir. Nasılki Skyp’da Messenger’da Özel sohbet imkanı var ise IRC Sohbet odalarında da Özel Sohbetler edebilirsiniz. Hatta bununla sınırlı kalmayan bu yazılım sayesinde kendinize belirlediğiniz özel Chat kanallarında’da isterseniz 2 kişi isterseniz kişi sayısını sonsuza dek yükseltebilir özel odalar’dada sohbet edebilirsiniz. IRC Sohbet odalarına bağlandıktan sonra /query Nick mesaj şeklinde özel sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Dosya Alışverişi yapılabilir 

Hem sohbet ederken dilediğiniz dosya, yazı, metin belgesi, resim gibi tüm dosyalarınızı sohbet ettiğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Bu karşı taraftaki sohbet sever içinde geçerlidir eğer o kişide isterse size dosya gönderebilir. Bu şekilde bir nevi Facebook, Twitter tarzı bir sohbet odaları oluşmuş olur.

7/24 Yöneticiler Tarafından Yönetilmektedir

IRC Sohbet odaları hızlı ve olağanüstü genel sohbetlerede ev sahipliği yapmaktadır. Bulunduğunuz IRC Sunucusunda genel sohbet olarak bahsettiğimiz sohbet kanallarında Aktif Operatör dediğimiz AOP yani Kanal sorumlusu veya Local Operatör Sunucu genel operatörüleri tarafından sürekli kontrol edip sizlerin daha rahat sohbet edebilmesi için tüm çaba ve gayretlerini sarf etmektedirler.

Size Özel Sohbet Odası kurabilirsiniz

Bağlandığınız IRC Sohbet odasında daha önceden kayıt edilmemiş eğer bir kanal var ise orayı size özel bir hale getirebilirsiniz. Seçtiğiniz o kanalı /cs register #kanal şifre e-mail komutu ile kaydedebilir, arkadaşlarınızla özel kanalınızda doyasıya sohbet edebilirsiniz. Kanalın tüm yetki ve sorumluluğu size aittir. Dilerseniz kanalınıza Operatör arkadaşlar tayin edebilir, dilerseniz eklemiş olduğunuz operatörlerin yetkilerini silebilirsiniz.

Kendine Rumuz / Nick Belirle IRC Sohbet Odalarına Bağlan

IRC Sohbet odalarına bağlanabilmeniz için mutlaka kendinize bir Nick / Rumuz seçmeniz gerekmektedir. Kendinizi tanıtmak için bir rumuz bulup sohbet odalarında doyasıya sohbet edebilir, bu farklı sohbet odalarının keyfini çıkartabilirsiniz. Örneğin /Nick Yaser veya /Nick Murat gibi takma isimler ile sohbet odalarına katılmayı deneyin.

Türkiyedeki En Popüler IRC Sohbet Sunucuları

Tüm türkiyedeki en popüler ve kalabalık IRC Sohbet odaları listesini sizler için hazırladık sizlerde buradan kendiniz karar verip mIRC Sohbet programınızdan farklı istediğiniz IRC Sohbet Sunucularına bağlanabilirsiniz.

 • IRC.Sohbetodalari25.Com
 • IRC.Muhabbet.ORG
 • IRC.mIRC.Com
 • IRC.wikipedia.Org
 • IRC.undernet.ORG
 • IRC.Geveze.ORG
 • IRC.TRSohbet.Com

 

Temel IRC Sohbet Komutları

IRC Sohbet sitesine bağlanmak için komut : IRC.Sohbetodalari25.com 

IRC Sohbet Kanal Kaydetme komutu : /cs register #kanal şifre email

IRC Sohbet Nick Kaydetme Komutu : /ns register şifre email

IRC Sohbet Farklı Sohbet odalarına katıma komutu : /join #Kanal

IRC Sohbet Kanal Kaydı Silme Komutu : /cs drop #Kanal

IRC Sohbet Nick Şifresi girme Komutu : /identify şifreniz

IRC Sohbet Tüm Kanalları Listeleme Komutu : /list

IRC Sohbet Whois/Kim bu Komutu : /Whois Nick

IRC Sohbet Rahatsız eden özel mesajları kapatma Komutu : /ignore Nick

IRC Sohbet Tüm özel mesajları kapatma Komutu : /silence +

IRC Sohbet Tüm özel mesajları açma Komutu : /silence –

Temel IRC Sohbet Odaları Kuralları

 • Sitemizde flood yapmanız yasaktır. Bir başka deyişle, aynı ifadeleri barındıran cümleleri birden çok kişiye göndermenize izin verilmez.
 • Sitemizde argo ve küfür içeren ifadelere asla izin verilmez. Küfretmek, başkalarına uygunsuz ve küçümseyici sözler söylemek, hakaret etmek; sitemizde asla kabul görmeyen davranışlar arasında bulunur.
 • Kullanıcılar ile yaşamış olduğunuz tartışmaları genele yaymanız yasaktır. Bir başka deyişle, yaşamış olduğunuz sorunları özelden halletmelisiniz. Diğer kullanıcıları rahatsız edecek türden tartışma ortamları yaratmamalısınız.
 • Irkçı, bölücü ve cinsel içerikli kullanıcı adlarına izin verilmez.
 • Devlet büyüklerine veya tanınmış kişilere karşı hakaret veya küfür içeren sözler söylemeye izin verilmez.
 • Site yöneticisiyle tartışmak ve ona hakaret etmek yasaktır. Yaşamış olduğunuz sorunları şikayet platformuyla paylaştığınız takdirde en kısa sürede cevap alabilirsiniz.
 • Kullanıcıların engellenmesi veya engellerinin kalkması adına tartışma başlığı açılmasına izin verilmez. Bu tür sorunları site yöneticisiyle paylaşmak gerekir.
 • Sohbet etmek istemediğiniz halde sizi sohbete zorlayan kişi veya kişileri şikayet et butonuna basarak şikayet etme hakkınız vardır.
 • Sohbet sırasında ürün tanıtımı veya reklam yapmanız yasaktır. Siteyi amacı dışında kullananlar siteden en kısa sürede uzaklaştırılırlar.
 • Siyasi düşünce veya terör propagandası yapmak siteden uzaklaştırılma sebebidir.
 • Ticari amaçlı olarak site linklerinin verilmesi yasaktır.
 • Türk aile yapısına uygun olmayan tavırlar sergilendiği takdirde kullanıcının üyeliği sonlandırılır.
 • Kişisel ve özel bilgilerin ulu orta paylaşılmasına izin verilmez.
 • Kullanıcıya gönderilen dosyaların alınıp alınmaması onun sorumluluğundadır.

Categories:

Tags:

No responses yet

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir