mIRC Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.

Türkçe mIRC İndir

Tamamen Türkçeleştirilip sizlere sunulan Türkçe mIRC Sohbet programı tüm virüs taramalarından başarıyla geçmiştir. Gönül rahatlığı ile mIRC Programını indirip sohbet'e katılabilirsiniz.

mIRC nedir?

mIRC; eski bir dost olarak bilinir. Windows tabanlı olmakla beraber grup veya kişilerle sohbet etmek adına piyasaya sürülmüştür. Günümüze ait birçok sohbet programının atası olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların IRCD üzerinden sohbet etmesini mümkün kılar.

Bir başka deyişle, IRC serverler aracılığı ile insanların istedikleri gibi sohbet etmesine fayda sağlar mIRC; Khaled Mardam – Bey tarafından kodlanmıştır.

1995 yılında IRC kullanıcılarının beğenisine sunulmuştur. Bu noktada, IRC tabanlı bağlantı kurularak kullanıcıların sohbet odalarına giriş yapmasını mümkün kılmaktadır. Windows IRC Client’i olarak bilinir.

Piyasaya çıktığı ilk günlerde bilhassa kodlama yapısından dolayı son derece karışık olarak nitelendirilmiştir. Ancak, editlenmesi kolaydır. Bir başka deyişle, isteğe bağlı olarak şekillendirilebilir.

Bu noktada, Regex; mIRC’nin en önemli birimi olarak kabul edilir. Regex sayesinde uzun sürecek kodlar dahi kısa kalıplara dönüştürülebilir. Bu husus; kodlama yapısında önemli bir avantaj yaratır.

Buna ek olarak, mIRC yapı taşını meydana getiren Token identifier ile kullanılan mIRC programı üzerinden elde edilen görünüm istenilen şekilde sağlanmış olur 1995 yılının ardından sürekli olarak geliştirilen mIRC ana kalıbının içerisine yeni kodlar eklenmiştir.

Bu sayede, günümüzde de kullanılan özellikleri ile işlevsel hale geldiğini söyleyebiliriz. mIRC’nin piyasaya çıktığı ilk günlerde ise birçok programda olduğu gibi bir ay ücretsiz kullanımının ardından ücretli oluşu söz konusuydu.

Fakat, ilerleyen yıllarda coder’lar tarafından eklenen kodlar ile mIRC kullanımı hem kolay hem de ücretsiz hale gelmiştir. mIRC; 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde eskisi kadar olmasa da popülerliğini korumaktadır. Ücretsiz ve kolay bir şekilde ulaşılabilecek bir uygulamadır.

Bu uygulamayı kullandığınız takdirde hangi arkadaşınızın online olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra, web sayfası açmak, mp3 veya radyo dinlemek, oyun oynamak gibi farklı eylemleri de hayata geçirebilirsiniz.

mIRC; piyasaya çıktığı ilk günden bu yana birçok sohbet sitesinin ve uygulamasının yaratılmasına da öncelik etmiştir. Bilhassa IRC’nin gelişmesinde hayati bir öneme sahiptir.

İnsanlarla internet üzerinden iletişim kurma denildiği zaman akla ilk olarak gelen IRC’nin varlığında mIRC önemli bir faktördür. İlk günden itibaren birçok IRC kullanıcısının beğenisini kazanan mIRC; günümüzde de halen daha kullanılan sohbet ve chat programıdır.

mIRC nasıl kurulur

mIRC; kendi kendisini bilgisayara kurabilen özelliktedir. Birçok uygulama için geçerli olduğu gibi yönergeyi takip etmek dışında farklı bir şey yapmanıza gerek olmaz. Bu noktada, ilk olarak, hangi mIRC programını kurmak istediğinizi belirlemelisiniz.

Bir sonraki aşamada yükleme işlemine geçmelisiniz. Güvenilir bir kaynak üzerinden mIRC programını bilgisayarınızın hafızasına yüklemelisiniz. Yükleyeceğiniz dosyanın mirc.exe oluşuna dikkat etmelisiniz.

mIRC programını bilgisayarınıza yüklemenizin ardından kurulum aşamasına geçmelisiniz. Bu aşamada, mIRC kurulum programından yardım almalısınız. İlk olarak, bilgisayarınızın hafızasında yer alan mirc616.exe dosyasını bulmalısınız. Bu dosyaya iki kere tıklayarak kurulumu otomatik olarak başlatmalısınız.

Kurulum yeri için c:/programfiles/mirc doğru bir tercihtir. Bu noktadan sonra bazı kişisel ayarlar yapabilirsiniz. Son olarak, ok tuşuna bastıktan sonra kurulum tamamlanacaktır.

mIRC kurulumunun tamamlanmasının ardından işiniz tam olarak bitmedi. Bir başka deyişle, gerekli ayarları yapmanız gerekiyor. İlk olarak, internet bağlantınızın sorunsuz olduğu noktasında emin olmalısınız.

Ardından, mIRC programını başlatmalısınız. Ekranda bulunan mIRC simgesine iki kere tıklamalısınız. mIRC’nin çalışmasının ardından karşınıza çıkacak olan ekranda birtakım ayarlar yapmanız şarttır.

Ayarlar kısmında ilk olarak “connect” bölümünü doldurmanız gerekir. Bu kısımda, adınız ve soyadınız başta olmak üzere e-mail adresiniz, nickiniz, lakabınız gibi kısımları doldurmanız şarttır.

Bir sonraki aşamada yerel veya ülkesel bir IRC sunucusu seçmeniz gerekir. Kayıt olmanızın ardından sizin için hali hazırda bir IRC sunucusu seçilmiş durumdadır. Ancak, istediğiniz takdirde farklı bir IRC sunucusu da seçebilirsiniz.

Ardından, alt menüden yerel bilgiler bölümünü seçmelisiniz. Burada karşınıza çıkan tüm bilgileri doldurmalısınız. Bilhassa “local host” veya “IP adresi” seçeneklerinin kutucuklarının işaretli oluşuna dikkat etmelisiniz.

Alt menüden kullanıcı kaydınız haricinde farklı bir tanıtım yapmak adına gerekli ayarlar yapabilirsiniz. Bir başka deyişle, “account name” yerine farklı bir şekilde kendinizi tanıtabilirsiniz.

Tüm bu ayarların ardından ok tuşuna basarak mIRC kullanımına geçebilirsiniz. IRC sunucusuna bağlanmak adına önünüzde bazı seçenekler bulunuyor. İlk olarak, dosya menüsünden bağlan seçeneğine tıklayarak bağlantı yapabilirsiniz.

Ayrıca, mIRC seçenekler içerisinden “Connect to Server” tuşuna tıklayabilirsiniz. Bir süre beklemenizin ardından “End of MOTD command” şeklinde bir yazı ile karşılaşacaksınız. Artık, IRC içerisinde olduğunuzu söylemeliyiz.

Karşınıza mIRC kanal dosya penceresi çıkacaktır. Bu pencere ile güncel tarih itibariyle tüm dünyada en popüler olan kanalların olduğu listeyi görebilirsiniz. Bu kanallar arasında hoşunuza giden birisi varsa üzerine çift tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Kanala girmenizle beraber açılan yepyeni pencerede sağ sütunda gördüğünüz isimlerin o an itibariyle kanalda bulunan kullanıcılar olduğunu söyleyebiliriz.

Sol sütunda ise kullanıcıların yazışmasını mümkün kılan bir ekran bulunur. Siz de kanala bir şeyler yazmak istediğiniz takdirde alt taraftaki boşluğa yazabilir. Enter tuşuna basarak gönderebilirsiniz.

Basit mIRC kısayol tuşları

mIRC Kullanırken işinize yarayacak Kısayollar hem kullanımda sizlere kolaylık sağlar, hemde mIRC Hakkında bilgi birikim sağlamanıza yarar. Bu Kısayollar sayesinde sizlerde kolay kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısa yollar tüm mIRC Programlarında aynıdır.

Dil ve versiyonların değişik olması hiç bir problem teşkil etmemektedir. Aşağıdaki kısayol tuşlarına göz atabilirsiniz.

Control+Tab : Mouse kullanmadan bir pencereden diğerine geçiş yapmanızı sağlar.

Shift+Tab : Kanal penceresindeyken nicklist ile editbox arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Control+F : Açık olan pencerede arama yapmanız için bir pencere açar. Açılan pencereye girdiğiniz metni, geçmiş yazılarda arar.

Control+N : Kanallar arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Control+Q : Özel penceleri arasında geçiş yapmanızı sağlar

TAB : Kanalda bulunan bir nicke seslenmek için pratiklik sağlar. Yazmak istediğiniz nickin ilk harifini veya birkaç harfini yazarak TAB tuşuna basarsanız nick’i tamamlar.

Cursor Up/Down : Yazı alanında daha önce yazdığınız yazıları görüntülemenizi sağlar.

ESCape : Açık olan pencereyi minimize konuma getirir.

Shift+Copy : Yazı kopyalamak için kullanılır.

Control+Copy : Kontrol kodları içeren (ctrl+k , ctrl+b , ctrl+u vb.) metinleri, bu kodlarla birlikte kopyalamanızı sağlar.

Control+b : Yazdığınız Metnin başına eklediğiniz takdirde, kalın yazı olarak iletilir.

Control+u : Yazdığınız metnin başına eklediğiniz takdirde, altı çizgili yazı olarak iletilir.

Control+k : Açılan pencereden seçeceğiniz renk kodlarını metninize ekler. Bu sayede metin renkli yazı formatında iletilir.

Shift+Minimize : mIRC’ınızı windows sağ alt köşesine atar

Ctrl + Simge : mIRC programını şifrelemeye yarar

F1 : mIRC Help dosyasına ulaşmanızı sağlar.

mIRC Gereksinimleri

mIRC; birçok dosyayı açma kapasitesine sahiptir .mrc – mIRC script cha – mIRC chat settings

Bu iki dosya arasında dönüşüm imkanı da mevcuttur. Buna ek olarak, internet üzerinde çok sayıda zararlı yazılım veya program bulunur. Bu noktada, güvenilir ve doğrulanmış kaynaklardan mIRC yüklenmesi şarttır. Desteklenen işletim sistemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Bu iki dosya arasında dönüşüm imkanı da mevcuttur. Buna ek olarak, internet üzerinde çok sayıda zararlı yazılım veya program bulunur. Bu noktada, güvenilir ve doğrulanmış kaynaklardan mIRC yüklenmesi şarttır. Desteklenen işletim sistemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Windows 7, Windows 8, Windows 10, NetBSD, Linux FreeBSD, Mac OS X, OpenBSD, iOS, Android Windows Server 2003/2008/2012/2016

Bir başka deyişle, mIRC’nin bilgisayarınıza yüklenmesi sırasında sistemsel açıdan herhangi bir sorun yaşamazsınız. Çünkü, eski bir uygulama olduğu için bilgisayar tarafından desteklenmemesi söz konusu değildir.

mIRC kullanmanın avantajları

İnternet üzerinden kaliteli ve sorunsuz bir şekilde sohbet etmek istiyorsanız ilk tercihiniz mIRC uygulamaları olmalıdır. Bir başka deyişle, mIRC sayesinde sohbet sitelerinin sunmuş olduğu tüm avantajlardan faydalanabilirsiniz.

1995 yılında piyasaya çıkmasından dolayı henüz internet siteleri dahi yok iken bulunan mIRC ile istediğiniz sohbet ortamında kendinizi bulabilirsiniz.

IRC üzerinden her türlü ortama katılmanızı mümkün kılar. Buna ek olarak, sohbet sitelerinin neredeyse tamamında kullanımına izin verilir.

mIRC kullanmanın çok sayıda avantajı bulunur. Hız ve güvenlik açısından en iyisini vaat eder. Bunun yanı sıra, profesyonel bir biçimde sohbet etme imkanını sunar.

Geçmiş yıllarda yalnızca masaüstünde kullanılan mIRC; günümüzde mobil uygulamalarda da kendisine yer bulur. Sonuç olarak, ihtiyaçlarınıza yönelik olarak mIRC seçimini yapmanızın ardından siz de mIRC kullanmanın aşağıdaki avantajlarından sonuna kadar faydalanabilirsiniz.

mIRC; herkesin rahatlıkla kullanabileceği kadar basit bir arayüze sahiptir. Daha hızlı ve stabil çalışması sayesinde birçok internet kullanıcısının beğenisini kazanır.

Tarayıcılar ile sohbet sitelerine bağlanmak istediğinizde sorun yaşanma ihtimali bir hayli fazladır. Ancak, mIRC üzerinden erişim sağladığınızda kaliteli kodlama sayesinde sorunsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

mIRC; son derece güvenli bir uygulamadır. Sunucu sahipleri; siz istemediğiniz takdirde nereden giriş yaptığınızı dahi bilemez. Buna ek olarak, hangi programı kullandığınız hakkında da bilgi yoktur.

İnternet üzerinden sohbet etmek isteyen çoğu kişi güvenlik detayları yüzünden bu isteğinden vazgeçer. Ancak, bu tür önyargılardan kurtulmak adına mIRC kullanılmalıdır. Sohbet siteleri; zamana ayak uyduramayabilir.

Bir yerden sonra yetersiz kalan internet siteleri yerine mIRC kullanmanız daha doğru olacaktır. Bunun sebebi ise mIRC programlarının devamlı olarak yenilenmesidir.

Geliştiricilerin devamlı olarak destek vermesi ve açık kaynak kodlu olması; mIRC’yi farklı kılan detaylar arasında bulunur. mIRC’yi istediğiniz takdirde özelleştirebilirsiniz.

Görüntü, tema ve kullanmış olduğunuz menülere kadar istediğiniz özelleştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

Ayrıca, tıpkı online oyunlarda olduğu gibi hangi tuşa bastığınızda hangi komutun devreye gireceğine kadar farklı özelleştirmeler yapabilirsiniz. Kendinize özel bir tasarım yapmanıza imkan veren mIRC; aynı zamanda kolay ve hızlı işlemler yapmanızı da mümkün kılar.

Ülkelere göre mIRC Kullanımı sıralaması

Sohbet programı mIRC eskiye nazaran tüm ülkelerde yaygın olsada gelişen Sosyal medya platformları ve mIRC programının kısır döngüsünden ötürü artık tüm dünyada yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Başta Türkiye, İngiltere, Macaristan, Bulgaristan ve Latin Amerika ülkelerinde halen büyük bir çoğunlukla kullanılmaktadır. 100’den fazla yabancı dillere uyarlanmış mIRC’lar her ülkenin kendi diline göre kullanılmaktadır.

mIRC’ın resmi web sitesi mIRC(dot)` dur. Diğer indirme siteleri tamamen mIRCCom’dan alıntı yaparak farklı dillere uyarlanmış ve Lisanssız olarak kullanılmaktadır.

mIRC indir

Sohbet siteleri; 90’lı yıllardan bu hayatımızda bulunuyor. Birçok kişinin günlük hayatındaki yalnızlığını paylaşmak adına tercih ettiği sohbet siteleri sayesinde başka insanlarla tanışmak da mümkün! İnternet üzerinden sohbet etmenin çok sayıda avantajı bulunuyor.

Günlük hayatın sıkıntılarını aşma, başka insanlarla dertleşme, arkadaş bulma, sıkıntılarını paylaşma ve daha birçok önemsiz gibi gözüken ancak son derece önemli olan detayın sohbet etmenin faydaları arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Sohbet siteleri; gerçekten de 90’lı yıllarla beraber ortaya çıkan ve kendisini yıllar içerisinde geliştiren özellikler taşıyor. Bu noktada, 1995 yılında internet üzerinden sohbet etmeyi mümkün kılacak bir uygulama piyasaya çıkmıştır.

mIRC adı verilen bu uygulama; 2000’li yıllarda da kendisini geliştirerek bir dönem hayatımıza olumlu anlamda etki etmiştir. Son olarak, 2016 yılının Ağustos ayında güncellenen sürümü istediğiniz takdirde internet üzerinden indirebilirsiniz.

© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.