seviyelisohbet

Sohbet Odalarında Seviyeli Sohbet Nasıl Yapılır ?

Sohbet siteleri son yıllarda tekrardan popülaritesini arttırarak en büyük ihtiyacımız olan muhabbeti sanal ortamda gerçekleştirebileceğimiz mecralara dönüştü. Geçmişte olduğu gibi farklı tarzlarda, farklı yaş ve niteliklerde insanlarla bir araya gelip konuşabileceğimiz nadir ortamlardan birisi olarak tanımlanabilir. Chat yapmak uzun zaman önce hayatımıza girmiş bir kavram olsa bile günümüz trendleri arasında da halen daha yerini koruyor. Ki bu noktada da seviyeli sohbet nasıl yapılır konusu daha da önemli bir hal alıyor.

 

Çünkü bilhassa bu tarz sohbet odaklı sitelerde en çok karşılaşılan sorunlardan birisi bu olmaktadır. Sohbet odaları çoğu zaman bize özgür bir paylaşım alanı sunar. Ki burada en büyük özgürlüğümüz anonim olmamızdan kaynaklıdır. Böylece çoğu insan kendi kişisel kimliğiyle yapmadığı, yapamadığı ya da yapamayacağı bir aksiyonun içerisine girmeyi tercih eder. Fakat bu hem kurallara aykırı olup hem de ortamda kaliteyi düşüren bir standarda dönüşmektedir.

 

İlk olarak her bireyin kendisine ait bir hesabı ve bu hesabın tanımlı olduğu bir takma isme sahip olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla karşınızdaki kişinin tıpkı sizin gibi bir birey olduğunu, amacının kaliteli ve düzeyli bir sohbet etmekten başka bir şey olmadığının bilincine varmak şart. Bu bilince sahip olunmadığı sürece chat ortamının belirli bir kalitenin üzerine çıkabilmesi ise mümkün değil. Kullanıcılar kurallar gereği bunu anladıklarını ve kabul ettiklerini teyit ederek sohbet odaları üzerinde farklı insanlarla konuşmaya başlarlar.

Seviyeli Sohbet Nedir?

Sohbet etmenin farklı bir seviyesi ya da bir sınırı olup olmadığıyla ilgili farklı görüşler söz konusu olabilir. Burada seviyeyi temel anlamda kişisel özgürlük alanlarını ihlal etmemek ve sınırları aşmamak olarak nitelendirebiliriz. Bu ortamın sağlanabilmesi içinse bazı kurallar konulmaktadır. Ki sohbet etmeye başlamadan önce giriş yaparken bu kuralları kabul ettiğinizi beyan edersiniz. Sohbete bağlan butonunun hemen altında yazan ifadede de bu açıkça belirtilmektedir. Türk aile ve ahlak yapısına uygun bir rumuz seçmek ve kurallara uygun bir biçimde konuşmak herkesin dikkat etmesi gereken bir standarttır.

Konuşma esnasında karşı tarafın yaşı, uyruğu, dini, dili, milliyeti, fiziksel özellikleri, mental yapısı gibi detaylarla ilgili fikir beyan ederken çok dikkatli olmak gerekiyor. Hiç kimsenin birbirine hakaret etmek, küfür etmek ya da saldırgan bir tutum takınmak gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Amaç yalnızca sohbet etmek olduğu için fiziksel bir iletişim için zorlamak, karşı tarafı sıkboğaz etmek ya da fiziki hayata dair ithamlarda bulunmak kesinlikle yasaktır. Hatta gerçek hayata dair bilgilerin giriş aşamasında kayıt ya da farklı bir formatta alınmamasının sebepleri arasında da bu vardır. Seviyeli sohbet nasıl yapılır sorusunun yanıtını arayan çok fazla insan olduğunu hesaba kattığımızda bunun gayet geçerli bir sebep olduğunun farkına varabiliyoruz.

 

Uygun bir biçimde davranarak seviyeli konuşmayan tüm kullanıcıların sorgusuz sualsiz sohbet odaları üzerinden ban yiyeceğini, engellenen kullanıcıların ise tekrardan giriş yapamayacağını vurgulamalıyız. Bu sayede daha spesifik niteliklere sahip bir grupla chat yapma şansı elde edebilirsiniz. Ayrıca herkesin kuralları kabul ettiğini varsayarak sohbet kurallarını hiçe saymamak gerektiğinin altını çizelim.

Seviyeli Sohbet Kuralları

Seviyeli sohbet nasıl yapılır konusunun birincil şartı herkesin birey olarak kendi sınırlarını bilmesidir. Size yapılmasından hoşlanmayacağınız, siber zorbalık dahilinde olabilecek ve karşı tarafın rahatsızlık duyacağı tüm aksiyonlar yasaklanmıştır. Bunlar arasında pek çok farklı maddeden söz edilebilir. Sürekli aynı mesajları atmak chat alemi için flood yapmak olarak adlandırılır. Flood ise burada yasaktır.

 

Küfür ve hakaret kesinlikle en kırmızı çizgilerin başında gelir. Çünkü bu durum karşı tarafı rencide edici haksız bir durum ortaya koyar. Dolayısıyla herhangi bir değere, kişiye ve hatta içerisinde küfür barındıran cümleye anında müdahale edilmektedir. Yaşanan sorunların sohbet odaları üzerinden tartışılması yasaktır. Çünkü diğer kullanıcıların bundan etkilenmesi, sohbet kalitelerinin düşmesi ve daha farklı tartışmaların doğması istenmez. Bu doğrultuda yaşadığınız sorunları özel mesaj yoluyla sorun yaşadığınız kişiyle çözmeniz gerekmektedir.

 

Herhangi bir ırk, cinsiyet, din, dil ve benzeri bir ayrımcılık kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu belli bir zümreye ait olmamakla beraber tüm dışlayıcı ya da ayrıştırıcı tanımlamalar ceza sebebi olarak belirlenmiştir. Devlet yetkililerine, site yöneticilerine ve kullanıcılara karşı saygısızca davranmak, hoş olmayan kelimeler kullanmak tamamıyla yasaktır.

Tüm bu adımlar çok ciddi bir engelleme sürecini beraberinde getirir. Aynı zamanda kişisel şikâyet butonuyla herkesin rahatsız olduğu kullanıcıları yönetime iletmesi mümkün kılınır. Örneğin bir sitenin, ürünün veya hizmetin reklamının yapılıyor olması, sürekli sohbet etmeye çalışan rahatsız edici mesajlar almanız ve onaylamadığınız bir muhabbet akışının içerisine çekiliyor olmanız şikâyet et butonunu kullanmanız için yeterlidir. Yetkililer ve moderatörler hızlı bir şekilde müdahale ederek sorun çıkartan kullanıcıları odadan uzaklaştırır. Böylece başlamış ve devam eden kaliteli sohbet ortamı için her şey olması gerektiği gibi kalmaya devam eder.

Başlıca Kurallara buradan göz atabilirsiniz.

 • Sitemizde flood yapmanız yasaktır. Bir başka deyişle, aynı ifadeleri barındıran cümleleri birden çok kişiye göndermenize izin verilmez.
 • Sitemizde argo ve küfür içeren ifadelere asla izin verilmez. Küfretmek, başkalarına uygunsuz ve küçümseyici sözler söylemek, hakaret etmek; sitemizde asla kabul görmeyen davranışlar arasında bulunur.
 • Kullanıcılar ile yaşamış olduğunuz tartışmaları genele yaymanız yasaktır. Bir başka deyişle, yaşamış olduğunuz sorunları özelden halletmelisiniz. Diğer kullanıcıları rahatsız edecek türden tartışma ortamları yaratmamalısınız.
 • Irkçı, bölücü ve cinsel içerikli kullanıcı adlarına izin verilmez.
 • Devlet büyüklerine veya tanınmış kişilere karşı hakaret veya küfür içeren sözler söylemeye izin verilmez.
 • Site yöneticisiyle tartışmak ve ona hakaret etmek yasaktır. Yaşamış olduğunuz sorunları şikayet platformuyla paylaştığınız takdirde en kısa sürede cevap alabilirsiniz.
 • Kullanıcıların engellenmesi veya engellerinin kalkması adına tartışma başlığı açılmasına izin verilmez. Bu tür sorunları site yöneticisiyle paylaşmak gerekir.
 • Sohbet etmek istemediğiniz halde sizi sohbete zorlayan kişi veya kişileri şikayet et butonuna basarak şikayet etme hakkınız vardır.
 • Sohbet sırasında ürün tanıtımı veya reklam yapmanız yasaktır. Siteyi amacı dışında kullananlar siteden en kısa sürede uzaklaştırılırlar.
 • Siyasi düşünce veya terör propagandası yapmak siteden uzaklaştırılma sebebidir.
 • Ticari amaçlı olarak site linklerinin verilmesi yasaktır.
 • Türk aile yapısına uygun olmayan tavırlar sergilendiği takdirde kullanıcının üyeliği sonlandırılır.
 • Kişisel ve özel bilgilerin ulu orta paylaşılmasına izin verilmez.
 • Kullanıcıya gönderilen dosyaların alınıp alınmaması onun sorumluluğundadır.

Categories:

Tags:

No responses yet

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir